تزئین دیوارهای خانه با طرح های گرافیتی

در نوجوانی که یکی از دوران مهم و حساس زندگی انسان هاست، به نام‌های «دوره طلایی» یا «تولدی دیگر» معروف بوده و خصوصیات و اولین ویژگی‌های تمدن انسانی در این دوره شکل می‌گیرد. از ویژگی‌های این دوران گذار از کودکی به جوانی، ابراز وجود بوده و حال و هوای محیط شخصی دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد. اتاق خواب قلمرو کوچک فرد بوده که دکوراسیون آن نقش به سزایی در روحیه دارد. هنر گرافیتی یکی از ایده های جذابی است که می‌تواند به اتاق خواب نوجوان قدم بگذارد و رنگ و رویی جذاب به آن ببخشد. به همین منظور در این مطلب با نقاشی گرافیتی بیشتر آشنا می‌شویم پس با ما همراه باشید.

نقاشی گرافیتی چیست؟

به تصویر کردن نقش‌ها، اشکال، حرف‌ها، نشانه‌ها، نمادها، الگوها و کلمه‌ها روی دیوارها یا هر مکان عمومی‌ای که بتوان از آن به عنوان مکانی برای نوشتن، نقاشی، کنده‌کاری و خط‌کشی کردن استفاده کرد، «دیوارنگاری» یا «نقاشی گرافیتی» گفته می‌شود. برخی اوقات، این کار دربردارنده پیام‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی است. در ابتدا، این ایده برای نشان دادن اعتراض جوانان به سیاست‌های موجود استفاده می‌شد ولی بعدها به دلیل پیچیدگی‌های گرافیکی آن در سایر هنرهای بصری نیز دیده شد. ریشه نام گرافیتی از واژه «گرافیو» در زبان ایتالیایی گرفته شده که معنی آن اثر گذاری سریع یا خط‌خطی است و احتمالا اصل این واژه به «گرافیر» (با قلم فلزی نوشتن) در لاتین عامیانه بازمی‌گردد.

هنر خیابانی به نوعی از آثار هنری اطلاق می‌شود که در مقابل آثار هنری رسمی موزه‌ها، کلیساها و گالری‌ها سربرآورده است. این آثار هنری، گاهی به‌اشتباه با هنر گرافیتی برابر در نظر گرفته شده اما باید دانست که گرافیتی زیرمجموعه‌ای از هنر خیابانی است.

نمود نقاشی گرافیتی در دکوراسیون اتاق نوجوان

جسارت طراحان داخلی یا صاحبان خانه باعث شده تا با ظرافت از گرافیکی بودن این هنر در  فضای خانه استفاده کرده و با همین تغییر جزئی اتمسفر فضا را هیجانی‌تر کنند. اگر طراحی و دکوراسیون داخلی اتاق نوجوان‌تان از محیطی خنثی ( سفید، قهوه‌ای، خاکستری و سیاه)  برخوردار است، یکی از روش‌های بر هم زدن این محیط کسل‌کننده و یکنواخت استفاده از هنر گرافیتی در اتاق که با فضای مطالعه، کاری یا بازی‌اش ترکیب شده می‌باشد.

مبلمان و اکسسوار آمیخته با نقاشی گرافیتی

ذهن هنرمند خلاق، همیشه آزاد بوده و دست به کارهایی می‌زند که چیزی جز شگفتی به بار نمی‌آورد! این را موقعی متوجه خواهید شد که اکسسوار و مبلمان مزین شده به طرح های گرافیتی را ببینید. به دنبال کاور دور حباب لامپ باشید و اگر این کاورها ساده بودند، خود آن را نقاشی کنید. عمدتا مراکز پلاستیک‌فروشی از این کاورها دارند. انزاعی‌ وار با اسپری وسایل‌تان را خوش آب و رنگ کنید! اسپری‌های رنگ را از مراکز رنگ‌فروشی یا شهر کتاب‌ها تهیه کنید. کلماتی همچون«چگونه گرافیتی بکشیم»، «گرافیتی در ایران»، «آموزش گرافیتی»، «آموزش گرافیتی روی دیوار» و ... را در اینترنت جستجو کرده و سبک‌ها و نتایج به‌دست آمده را دنبال کنید.

نقاشی گرافیتی تنها به این قسمت از خانه اختصاص ندارد؛ زیرا حضورش را در بقیه فضاهای منزل همچون آشپزخانه، نشیمن و ... نیز می‌توان یافت.