رازهای مهم درباره کابینت آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه به حساب آمده و علاوه بر آن سخت ترین فضایی در خانه است که احتیاج به پاکیزگی و نگهداری بیشتر دارد. تمامی سطوح آشپزخانه آمادگی پذیرش آلودگی و گرد و خاک و میکروب را داشته که این موضوع درباره کابینت‌ها احتمال بسیار بیشتری دارد. برای مثال یکی از راه‌هایی که می‌توان در دکوراسیون آشپزخانه انجام داد قرار دادن کابینت‌ها در سمت روشن‌تر آشپزخانه است. در کنار رنگ، طرح و یا جزییاتی که برای دکوراسیون کابینت در نظر می‌گیرید به این نکات هم توجه کنید تا با نحوه نگهداری بهتر آشپزخانه و حفظ ارزش و ماندگاری بیشتر کابینت‌ها آشنا شوید.

انتخاب در با کمترین جزییات

درهایی که به سبک تابلو طراحی شده‌اند با شکاف و برآمدگی‌هایی که دارند در مقابل هرگونه گرد و خاک مانند یک آهنربا عمل خواهند کرد اما درهای متحرک و ورقه‌ای چنین نیستند؛ بنابراین لازم نیست زمان زیادی را برای پاک کردن آنها صرف کرد. اگر علاقه‌مندید سنتی‌تر عمل کنید و از درب های دکوراتیو بهره ببرید می‌توانید از طرح و نقاشی‌هایی استفاده کنید که نوعی لعاب و درخشش داشته باشد. این موضوع باعث شده شکاف‌ها کمابیش پر شده و یا فضایی که برای گرد و خاک ها موجود هستند پنهان شوند.

چگونگی تمام کردن کابینت ها

به طور طبیعی دو حالت برای به اتمام رساندن کابینت‌ها وجود دارد: به طور مجزا یا متصل. حالت اول معمولا با تخته های چند لایه‌ای صورت که رنگ های کابینت شما را یکسان و یکدست می کند. علاوه بر آن نرم و براق نیز هستند و حتی می‌توان پارچه هم بر روی آن کشیده و آن را به راحتی تمیز کرد.

نوع دیگر که به صورت متصل انجام می‌گیرد به گونه‌ای است که چیزی شبیه به تابلو با همان طرح  بر روی در قرار خواهد گرفت که به دکوراسیون آشپزخانه شخصیت و زیبایی می‌بخشد. زمانی که انتهای کابینت را با طرح تابلو مانند متصل می‌کنید از خطرات و مسائلی که ممکن است در روند نگهداری از کابینت‌های شما خلل ایجاد کند جلوگیری خواهید کرد.

استفاده از سطوح رنگی به جای نقاشی

نقاشی و رنگ آمیزی جوانب مثبت و منفی بسیاری دارند، هر دوی آنها می‌توانند جای اثر انگشت و لکه‌ها را به خوبی نمایان کنند. سطوح نقاشی شده حتی می‌توانند لکه‌های غذا را هم نشان دهند. در صورتی که سطوح رنگی داشته باشید اگر بر روی کابینت یک خراش افتاد می‌توانید با استفاده از یک ماژیک آن را پوشش دهید؛ اما، این کار در زمانی که بر روی کابینت نقاشی شده باشد کمی سخت‌تر خواهد بود چرا که پیدا کردن ماژیکی که دقیقا با رنگی که بر روی کابینت زده شده هماهنگ باشد کار بسیار سختی است.

انتخاب طرحی با رنگ تیره

می‌توان از چوب‌هایی با رنگ تیره برای کابینت‌های خود استفاده کرد، چیزی مثل چوب بلوط و گردو. چنین سطوحی خراش ها را نمایان نمی‌کنند بنابراین پیشنهاد خوبی به حساب می‌آیند.

خودداری از استفاده از طرح های خیلی پیچیده و فانتزی

طرح‌هایی مانند شکل تاجی یا طرح‌های دکوراتیو دیگر مثل دسته و پایه‌هایی که به شکل فانتزی برای کابینت‌ها تعبیه می‌شوند هم در عملکرد و سرعت تمیز کردن و نگهداری از کابینت‌های شما موثر هستند. می‌توان به جای استفاده از چنین طرح‌هایی از کابینت با رنگ بندی زیبا و متنوع استفاده کرد که رنگ آمیزی متفاوت تری نیز داشته و صورتی مدرن به فضای آشپزخانه القا کند.

استفاده از فلزآلات

اگر می‌خواهید از ماندن جای اثر انگشت و هر چیزی شبیه به آن بر روی کابینت آشپزخانه جلوگیری کنید حتما به دنبال خرید دسته و دستگیره فلزی برای کابینت های خود باشید. این دستگیره ها برای حفظ زیبایی و استفاده درست از کابینت‌ها بسیار مناسب هستند. اگر از استیل هم استفاده می‌کنید سعی داشته باشید همیشه آنها را تمیز نگه دارید زیرا بعضی لکه‌ها مثل اثر انگشت و یا لکه آب را نشان خواهند داد. برنز براق و جلا داده شده، روی صیقل داده شده و فلزات سفید هم نگهداری آسانی دارند که علاوه بر زیبایی بسیاری که به آشپزخانه هدیه می‌دهند بسیار کارآمد هم هستند.

اجتناب از استفاده از درهای شیشه ای

ممکن است وجود پنجره های متعدد روح آشپزخانه به حساب بیاید اما باید توجه داشت که چنین چیزی، سطوحی که باید همیشه پاکیزه نگه داشت را افزایش می‌دهد. نکته‌ای که وجود دارد این است که تمامی لکه ها و آثار گرد و خاک بر روی سطوح شیشه‌ای نمایان و مشخص هستند. همچنین باید مراقب این هم بود که هر چیزی را که در پشت این سطوح شیشه‌ای قرار می دهید کاملا منظم و مرتب بچینید.

خوبی سطوح شیشه ای احساس خوب و خوشایندی است که به دکوراسیون آشپزخانه شما هدیه می‌دهد که خود نوعی حس گرما و خوش آمدگویی نیز به حساب می‌آید. اگر می‌خواهید به دنبال جایگزینی با نگهداری کمتر برای شیشه باشید می‌توانید از کابینت هایی با رنگ روشن استفاده کنید. چنین گزینه‌ای مانند سطوح شیشه‌ای عمل کرده و احساس گرما و آسایش را به مهمانان شما القا می‌کند.

کاهش دادن قفسه بندی های باز

قفسه بندی باز مانند یک بوم نقاشی برای نشان دادن وسایل آشپزخانه و دکوری عمل کرده و چه بر روی دیوار باشد چه بر روی جزیره و یا کابینت، بسیار زیبا هستند، اما زمان و انرژی زیادی نیاز داشته تا آن را مرتب و تمیز کرده و از نبودن گرد و خاک مطمئن شد. جهت کمتر کردن کار خود سعی کنید آنها را بر روی سطوحی مثل میز آشپزخانه که لازم هستند قرار داده تا جایی مثل طبقه‌های کابینت. همچنین برای افزودن زیبایی به فضای آشپزخانه می‌توان از کوسن، صندلی‌های زیبا و یا وسایلی از این دست استفاده کنید.

جلوگیری از از رطوبت کابینت سینک

این موضوع جزو مهمترین مسائلی است که حتما باید در نظر داشت. دو روش برای حفظ کابینت سینک در برابر رطوبت وجود دارد: می‌توان کابینتی با سطوح چوبی چندلایه داشته که باعث نفوذ ناپذیری سطح گردد. راه دیگر هم استفاده از یک پادری و حصیر در کف کابینت بوده که مانند یک طبقه عمل کرده، مانعی در برابر رطوبت بوده و از نفوذ ترشحات جلوگیری می‌کند.