پارکت چوبی در دکوراسیون داخلی

پارکت یکی از محبوب‌ترین کفپوش‌هایی است که در فضاهای داخلی استفاده می‌شود. به کار بردن پارکت فضای زندگی شما را لوکس و زیبا می‌کند. این عنصر زیبا، از قیمت بالایی برخوردار است اما نسبت به گرمی و حس طبیعی که به محیط می‌بخشد، ارزش هزینه کردن را دارد.
در گذشته به دلیل در دسترس بودن منابع طبیعی، در ساخت خانه‌ها بیشتر از متریال‌های طبیعی استفاده می‌شد. چوب از دسته متریال‌های دوست‌داشتنی موجود در طبیعت است. یکی از موارد مهم به کارگیری چوب در منازل به عنوان کفپوش است. این متریال همانند بیشتر متریال‌های طبیعی، مشکلاتی از جمله مقاوم نبودن در برابر رطوبت و حشرات دارد. برای رفع این اشکالات به مرور زمان، انواع پارکت‌ها طراحی و تولید شدند. چوب‌های فناوری شده، امروز علاوه بر مقاوم بودن به زیبایی‌های باشکوهی دست پیدا کرده‌اند. آنها به نام پارکت لمینت معرفی می‌شوند. برای دستیابی به یک خرید ایده‌آل در زمینه پارکت، بهتر است نکات مطرح شده در این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

توجه به تعداد لایه‌های پارکت

نکته قابل تامل در انتخاب پارکت تعداد لایه‌های به کار رفته در آن است. در صورتی که پارکت انتخابی از یک لایه تشکیل شده باشد، توسط چسب مخصوص به کف اتاق نصب و چسبانده می‌شود. اگر پارکت‌های ضخیم و چند لایه را انتخاب کرده‌اید، با یک نگاه متوجه خواهید شد که آنها توسط کلیک‌هایی مانند پازل در یکدیگر چفت و بست می‌شوند. از ویژگی خوب این پارکت‌ها این است که در صورت نقل مکان به منزل جدید می‌توان آنها را به راحتی جدا کرده و دوباره در محل مورد نظر نصب کرد.

رنگ و بافت پارکت

رنگ و بافت رویه پارکت‌ها را باید با توجه به طراحی منزل انتخاب کرد. در صورتی که فضای زندگی کوچک است، حتما از رنگ‌های روشن این محصول باید استفاده شود و اگر محدودیت فضایی وجود ندارد، می‌توان رنگ مورد علاقه را با توجه به دکوراسیون داخلی خانه، برگزید. در مورد بافت‌هایی که روی انواع پارکت قابل مشاهده است، باید گفت آنها براساس نوع چوب و نوع برشی که برای بریدن چوب به کار می‌رود متفاوت هستند.

ابعاد پارکت

پارکت‌ها به ۲ شکل مستطیل و مربع در بازار عرضه می‌شوند؛ البته نوع مستطیل آن مخاطبان بیشتری دارد. پارکت‌های مستطیلی، طولیی بین ۶۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر و عرضی بین ۵ تا ۴۰ سانتی‌متر دارند. همچنین پارکت‌های مربعی معمولا در ابعاد ۴۰ در ۴۰، ۶۰ در ۶۰، ۸۰ در ۸۰ و۱۰۰ در ۱۰۰ تولید می‌شوند.

جنس چوب پارکت

جنس چوب پارکت از اهمیت بالایی برخوردار است. هرچه مرغوبیت چوب بیشتر باشد دوام پارکت بالاتر است. جنس چوب مصرفی در پارکت‌های خوب به نسبت سخت‌تر از انواع دیگر آن است. مناسب‌ترین گزینه‌، استفاده از چوب بلوط در ساخت پارکت است. این چوب فشردگی و استحکام بالایی دارد و ناگفته نماند انتخاب جنس پارکت، بستگی متقابل به نوع کاربری فضا دارد. باید با توجه به میزان رفت و آمد در محیط، درجه رطوبت، نوع طرح و رنگ دلخواه، محصول مورد نظر را انتخاب کرد؛ البته میزان بودجه نقش مهمی در انتخاب پارکت با جنس‌هایی مانند بلوط، گردو، راش، بامبو و ... دارد.

* نکات مهم در نصب پارکت:

در زمان نصب پارکت نباید هیچ‌گونه درزی بین آنها به‌وجود بیاید. وجود کوچک‌ترین درز در پارکت، به‌راحتی سبب وارد شدن رطوبت و حشرات موذی در آنها می‌شود. علاوه بر آن باید دقت داشت وجود درز انبساط در محل دیوار و پارکت رعایت شود. معمولا فاصله‌ای حدود ۳ تا ۴ میلی‌متر برای این منظور کافی است. نگران این فاصله نباشید، بعد از اتمام کار این محل توسط قرنیزهای چوبی پوشانده می‌شود. یکی دیگر از نکات بسیار مهم قبل از نصب پارکت، تراز کردن کف اتاق است. راهکاری که نصاب‌های پارکت پیشنهاد می‌دهند، استفاده از فوم مخصوص در زیر پارکت می‌باشد.